בפעם הראשונה שנסעתי לקניה – אפריקה, במסגרת עבודתי כמנחה לתוכנית התערבות פסיכו-סוציאלית הייתה למרבה הפלא בזכות העבודה שלי עם המים. נשלחתי עם ארגון בשם TAG בשיתוף ארגון מקומי (GGF -(Golden Girls Foundation להקים פרויקט שמהותו : השימוש במים כמשאב לצמיחה רווחה  ובריאות של קהילה קטנה על יד העיר קיסומו. השלישית בגודלה בקניה. העיר שוכנת לחופו של אגם ויקטוריה, שהוא אחד מהמקורות הראשיים של הנילוס ,וגודלו פי 4 ממדינת ישראל .

 

איך יכול להיות שיש למדינה מקורות מים כה גדולים אך לתושבים אין מים נקיים לשתייה? בארות המים יבשים, אין מים זורמים בבתים או במוסדות החינוך, שלא לדבר על הדחת מים בשירותים למשל… טוב ,עכשיו ממש הגזמתי,מה זה שירותים?

הרעיון של הפרויקט היה: שימור מי- גשם באמצעות מתקנים לאיסוף מים על גגות של בתי הספר המקומיים לשימוש לשתייה, היגיינה, בישול ועוד… בנייה של תוכנית הדרכה לאנשי חינוך וטיפול בתחום של זיהוי ילדים שעברו טראומה וטיפול ראשוני בהם, יחד עם יצירת כלים להפחתת לחץ וחרדה לילדים ולצוות ההוראה והכל כמובן דרך השימוש במים.

אז זהו, הישראלית הבלונדינית הגיעה למקום הכי רחוק והכי לא דומה למה שהכרתי עד אז.

 

 

 

 

 

 

 

ביום הראשון עברנו בין בתי הספר במחוז במכונית של הארגון, לכל בית ספר שנכנסנו מיד הקיפו אותנו גדודים של ילדים יפיפיים  ויחפים שרק רצו לגעת במכונית (כלי התחבורה המפואר ביותר הוא אופניים עם שני גלגלים אבל מינימום של 4 נוסעים) והדבר הבא שהיה הכי אטרקטיבי …השיער הצהוב שלי!

בכלל כל נושא השיער הוא עניין רב משקל בתרבות האפריקאית והוא שווה פוסט נוסף. כבר ביום הראשון פגשתי במים כאשר גשם עז הציף את הדרכים הלא סלולות ונאלצתי לרדת מהמכונית, להפשיל את מכנסיי ולצעוד עם כל הציוד על הגב , לא לפני שהביאו לי אחר כבוד את זוג המגפיים הנדירות האלו שנמצאות אצל האיש הכי עשיר בכפר ויש רק שני זוגות כאלו בכל הכפר. הרגשתי ממש מפורסמ, גם כולם רצו לגעת בי, באישה הלבנה עם השערות המתולתלות וגם מגפיי גומי שוות, אז איך אפשר שלא לחייך לנוכח ההבנה שלי הראשונה על אפריקה שאומרת :

אתה יכול לתכנן עד מחר תוכניות …תמיד באמצע ירד גשם ואתה תאלץ לזרום כמו המים ולמצוא את דרכך למטרה על מסלול שרק אם תאמין באמת תדע שהוא מתחת לרגליך .

מכאן הדברים רק הלכו והסתבכו  או השתפרו, הכל תלוי מאיזו זווית מסתכלים על זה 🙂 ..

המשך יבוא …

הסדנא הקרובה תערך בחודש יוני 27-28 , תל אביב.

בסדנאת המבואות אנחנו נעבור על שיטת הטיפול בצורה מעמיקה ונרכוש כלים לשימושים מידיים בטיפולים בכל המסגרות.

לפרטים נוספים : https://goo.gl/n2poSO

מצפה לכם,

יעל ליבנה

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן