לפני כשנה הגעתי לקורס של יעל ליבנה, "טיפול במשחק במים". אני מטפלת עם וותק וניסיון, ובאתי להעשיר את ארגז הכלים שלי. המודל הטיפולי, של יצירת "עולם מים" מגדיר במדוייק את מטרת העל של העבודה הטיפולית שלי. עולם המים כמוהו כעולם הרגש. המטופל מקבל מסגרת מכילה ומאפשרת שתגדיר ותכיל את עולם המים הרגש שלו, ותאפשר לו להבנות, להתקיים ולהיות מוכל, נראה וממשי. זו עבודה שמשלבת דמיון חופשי, יצירה ומגע.

בשלבים מתקדמים יחסית של הטיפול, כשההכרות ביני ובין המטופל כבר קיימת, אני מציעה לו לבנות את עולם המים שלו. אנחנו מחפשים יחד את הטמפרטורה הנעימה לו במים הזורמים וממלאים יחד את המיכל השקוף. המטופל בוחר אם לצבוע את המים או להשאירם אותם שקופים. כמו שאנחנו נכנסים לברכה, לנחל, או לים כל אחד בקצב שלו, כך גם הכניסה לעולם המים היא הדרגתית ומותאמת לקצב של המטופל. המיניאטורות הקטנות של אנשים צמחים ויצורי מים מחכות למטופל שיבחר מתוכן את המתאימות לו כשהוא מתחיל לדמיין ולמקם את ההתרחשויות בעולם המים.

כמו שכל ילד הוא יחיד ומיוחד, כך גם עולמות המים שנבראים, יחידים ומיוחדים, ומשקפים את עולמם הרגשי של יוצריהם. יש עולמות סוערים, שמימיהם הכהים עמוסים בדגי טרף וצריך להזהר ולחפש דרכים להשמר מפניהם, יש עולמות מים תכולים שנראים כמו מרחב פסטורלי אבל כשנכנסים מגלים שצריך לפעמים להזהר שלא נטבע, ואם טובעים, מי יציל אותנו? אולי נוכל להציל את עצמנו? עולמות מים מלאי יהלומים ופנינים…שצריך לזכור לא לאסוף יותר מדי מהם כדי להצליח לצוף ולצאת מעומק המים בחזרה אל החוף, עולמות מים לבנים שקשה מאד לראות מה קורה שם בפנים…. עולמות מלאי דגיגים מרקדים שמחים ושרים, אבל כל אלו הן רק ההתחלות של עומק אינסופי ולא ידוע.

אני כאן כדי לצלול פנימה עם המטופל אל עולם המים שלו, אל הדמיון ולתוך התת מודע העשיר, והיצירתי, כדי לאפשר לו להיות במגע עם מה שצף, להתבונן להכיר בו באופן משחקי, במבט אוהב וסקרן ובעיקר כדי לגלות את כוחות הנפש שקיימים בתוכו.

יעל מעבירה את הקורס דרך תיאוריה והתנסות, באופן מעמיק ומקצועי. כשסיימתי את הקורס כל כך שמחתי על עולם המים שנכנס לקליניקה שלי, הוא מזמן מפגשים נדירים ומיוחדים עם המטופלים והמטופלות הצעירים שאני מלווה, אני ממליצה בחם רב על הקורס של יעל ועל העבודה עם עולם המים.

איריס אפטר, מטפלת בהבעה ויצירה, קליניקה במעוז אביב בצפון תל אביב, טיפול בילדים מלווה בהדרכות הורים. טלפון- 0544598477.

איריס אפטר מטפלת בהבעה ויצירה קישור לדף הפייסבוק

מעוניינים להצטרף לקורס הקרוב – חופשת פסח 26-27.3.2018 | הכפר הירוק | לפרטים  >> http://lp1.aquatip.co.il/april

טיפול במשחק עם מים – ארגז כלים לקליניקה למימוש מידי 

2 מחשבות על “"עולם המים כמוהו כעולם הרגש" – איריס אפטר בוגרת קורס טיפול במשחק עם מים”

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן