יוני בן 6.5 כבר היה צריך לעלות לכתה א' אבל אמא שלו בליווי חוות דעת מהגננת החליטה שעוד שנה בגן יכולה לעשות לו רק טוב. הוא נולד עם מחלה כרונית ולווה ע"י סיעת לגן הילדים בכל יום.יוני התקשה לשבת במפגשים,לא מצא  עניין בגן- לא עם חברים ולא בשום פינת משחקים, ובכלל נדמה היה שהוא נשאר בן 4 ברמה הרגשית .היו לו שני אחים גדולים ואח תאום שההתפתחות שלו, הייתה תקינה לחלוטין!

כבר מהרגע הראשון התחברתי ליוני הילד הרזה והבהיר עם העור השקוף, היה בו משהו כובש, רגיש, עדין, מלא דמיון של ילד עם הרבה שאלות, במיוחד אהב לשמוע מוזיקה ולנגן בחדר. בהתחלה הוא  יצר בכל מיני חומרים, רוב היצירות שלו היו מאוד ראשוניות ממש כמו של ילד בן 3, הציורים היו דמות קו עם חיוך ללא פירוט, חשש החל להציף אותי, האם מדובר בבעיית תקשורת לא מאובחנת?

מצד שני היכולת המילולית הייתה טובה כמו ההבנה של סב-טקסט והומור. דרך הטיפול במים יכולתי לדעת קצת יותר כדי לתת מענה לשאלות שניקרו בי . מיד שצללנו לעולם המים , יוני יצר עולם מים שחור, בו נראו שני תינוקות על גבי רפסודה ועל ידן שתי צפרדעים. יוני אמר:" התינוקות האלה רק נולדו, הם קטנים מאוד וחולים ואי אפשר לקחת אותם הביתה בגלל זה שתי הצפרדעים שומרות עליהם עד שהם יהיו חזקים ויוכלו לגדול.""אלו לא צפרדעים רעילות כמו בדרום אמריקה, אלו צפרדעים שומרות. התינוקות צריכים שישמרו עליהם שלא יפלו מהרפסודה."

במפגש לאחר מכן, יצר יוני עולם מים אחר לגמרי שם המים היו כחולים ואמר:  "עכשיו התינוקות כבר גדלו קצת והם כבר לא במים השחורים כל אחד יש פרח משלו והם נחים על המים". עדין יש קרפדה אחת ששומרת ממרחק ומלווה את התאומים, האם הקרפדה מסמלת את האמא של יוני ואחיו?

 

המשחק בעולם המים היה מאוד מרגש יכולתי לראות את תהליך השינוי שעבר על יוני ממצב של חוסר נפרדות עם אחיו התאום וסכנת החיים שהייתה מלווה לתחילת החיים שלו ועד למקום בו הוא "יצא מכלל סכנה" ויכול היה להתחיל להתפתח באופן נפרד.

פתאום זה הכה בי, הייתכן כי יוני מתאר את טראומת הלידה שלו? הייתכן כי באמצעות הטיפול במשחק במים ניתן לשחזר חוויות רגרסיביות כל כך מוקדמות? אם כן ,חשבתי לעצמי, איזה מזל שיש את הכלי הטיפולי הזה שיכול לטפל בטראומות לידה ואיזה מזל שהמצב של יוני השתפר פלאים לאחר שעיבדנו את המסרים והחוויות בטיפול ותוך כדי גם  את טראומת הלידה.

 

מקומות אחרונים לקורס יסודות הטיפול במים באפריל -2017\4\2-3

אשמח להעביר פרטים נוספים ,

יעל לבנה

תרפיסטית בהבעה וביצירה

ומחברת הספר :"Rising  On Water"-

לטיפול רגשי באמצעות משחק במים.

 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן